Tüketici Hukuku Enstitüsü 'ne Hoşgeldiniz! > GENEL > Bunları Biliyor muydunuz? > Kapıdan Satış Mağduru Ne Yapmalı?

Kapıdan Satış Mağduru Ne Yapmalı?

Kapıdan Satış Mağduru Ne Yapmalı?


Bir çok kişinin kapıdan satışlar sebebiyle mağduriyet yaşadığı bir gerçek. Peki bu satışlar nasıl yapılmalı, 4077 sayılı  Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun  bu satışlara yönelik nasıl bir yöntem çizmiş ve mağdur vatandaş bu soruna karşılık nasıl bir yol izlemeli?


Çoğumuzun başına gelen bir sorun. Nedeni ise; kapınıza gelen, sizin 5-10 dk içerisinde düşünmenize, kıyaslama yapmanıza fırsat vermeyen, promosyon hediyelerle gözünüzü kamaştıran satıcıların mükemmel pazarlama yöntemi. Satıcı, size öyle şeyler sunar ki; şayet o ürünü almazsanız dışarıdan daha pahalıya alacağınızı ve üstelik yanında verdiği promosyonlara ekstradan para vereceğiniz için daha sonra pişman olacağınızı düşündürür.
 

4077 sayılı kanun tüketicinin bu mağduriyetini gidermek için 8. ve 9. maddelerinde kapıdan satışlara ilişkin hükümleri düzenlemiştir. 8. maddede; satıcının malın tesliminden itibaren veya hizmet alımı söz konusuysa sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren  7 gün içinde tüketiciden hiçbir şekilde ödeme alamayacağını, tüketicinin hiçbir gerekçe göstermeksizin 7 gün içinde sözleşmeden dönebileceğini ve sözleşmeden dönüldüğünde satıcının malı geri almakla yükümlü olduğunu belirtmiştir.


9. madde hükmünde; sözleşmenin genel olarak içermesi gereken unsurlar dışında, alınan mal veya hizmetin niteliğine ilişkin açıklayıcı bilgilerin ve cayma bildiriminin yapılacağı açık adres ve en az 16 punto ve koyu siyah harflerle yazılmış şu ibarenin mutlak surette bulunmasını aramıştır; Tüketicinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin teslim aldığı veya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde malı veya hizmeti reddederek  sözleşmeden cayma hakkının var olduğunu ve cayma bildiriminin satıcı/sağlayıcıya ulaşması tarihinden itibaren malı geri almayı taahhüt ederiz. Bu ibarenin anlamı şudur, mal ayıplı olsun yada olmasın siz malı teslim aldığınızdan itibaren 7 gün içerisinde cayma hakkınızı kullanarak, satıcıya hiçbir sebep göstermek zorunda olmadan sözleşmeden dönebilirsiniz. Satıcı ise cayma bildirimizi aldıktan sonra malı teslim almak zorundadır.


Aynı maddenin devamında, satıcı, sözleşmenin bir suretini alıcıya vermek zorunda olup, alıcı sözleşmeyi kendi el yazısıyla imzalayıp, sözleşme tarihini de kendisi yazması gerekmektedir. Aksi halde sözleşme tarihinin satıcı tarafından doldurulmuş olması da sözleşmenin geçersiz olmasına sebebiyet vermektedir.

Kapıdan satışlara ilişkin Yargıtay kararlarında,  satıcının, tüketiciye cayma belgesini kanunun aradığı şekle uygun olarak ayrıca bir belge ile teslim etmesi aranmıştır. Satıcı şayet ayrı bir tutanak tutmamışsa, tüketiciye cayma belgesinin verilmediği kabul edilerek, tüketicinin 7 günlük süre aranmaksızın sözleşmeden dönebileceğini kabul etmiştir. Şu noktayı da özellikle vurgulamak gerek; satıcı tüketiciye cayma belgesi vermemişse, tüketici 7 günlük cayma süresine bağlı olmaksızın her zaman sözleşmeden dönebilecektir.


Kapıdan satışla bir mal aldınız ve tam da bu şekilde sorunlar yaşadıysanız, öncelikli olarak sözleşmenizi inceleyin, sözleşme kanuna uygun olarak hazırlanmışsa hiçbir gerekçe göstermeksizin 7 gün içinde satıcıya ihtar çekin ve cayma hakkınızı kullanın. Sözleşmeyi incelediniz, ama yukarıdaki gibi bir sürü eksiklik var ve 7 günlük süre çoktan geçse bile ihtar çekerek cayma hakkınızı kullanın. Satıcı ihtarınıza hiçbir şekilde cevap vermedi veya olumsuz cevap verdi ise; aldığınız mal veya hizmetin bedeline göre; 1.161,67 TL nin altında bir bedel ise Tüketici Sorunları Hakem Heyetinde, eğer 1.161,67 TL den fazla ise Tüketici Mahkemelerinde hakkınızı arayabilirsiniz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir