Tüketici Hukuku Enstitüsü 'ne Hoşgeldiniz! > HABERLER > YENİ KİTAP: OTOMOTİV HUKUKU 2. BASKI

YENİ KİTAP: OTOMOTİV HUKUKU 2. BASKI

Otomotiv Hukuku

95,00 

Yayınevi: Aristo
Basım Tarihi: 2017 Ocak
Basım Yeri: İstanbul
Kapak : Sert Kapak
Sayfa Sayısı: 528
Boyut: 16,5 x 23,5 cm.
Baskı: 2
ISBN: 9786058441811
Kavramlar : Otomotiv Hukuku

6502 SAYILI KANUN KAPSAMINDA OTOMOTİV HUKUKU,
Güncel ve Geçerliliğini Koruyan Tasniflenmiş Yargıtay Kararları Derlemesi

“Otomotiv Hukuku” isimli bu kitap mezkûr sektöre ilişkin güncel Yargıtay içtihadlarının toplanması, sonra elenmesi ve nihayet başarılı şekilde sınıflandırılmasından ibarettir. Sınıflandırmanın başarılı olduğu düşüncesi, bu çalışmanın, gerek uygulama yönünden avukatlara, gerek teorik düzeyde akademisyenlere, sistematik erişim kolaylığı sağlamasına dayanır.

ÖNSÖZ

Otomotiv sektörüne ilişkin güncel Yargıtay içtihatlarını derleyen “Otomotiv Hukuku” isimli kitabımızın bu kadar kısa süre içinde ikinci baskıya girmesini beklemiyorduk. Hukukçulara erişim kolaylığı sağlama gayemiz gerçekleşmiş ki, ikinci baskıyı görme imkânına kavuştuk. Gerçekten tasnif kısmına layık olduğu emeği sarf etmiştik.

Otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisindeki yeri yadsınamaz önemi haizdir. Türkiye, 2014 yılından itibaren, gerek ihracatta, gerek ithalatta, daralmaya yönelik yapısal ekonomik politikalar sergileyerek, neticede dış ticaret açığını azaltma hedefine nail olmaktadır. Süjelerinde şirket bazından öznel değişikler hasıl olsa da, anılan daralmaya boyun eğmeyerek nesnel ilerlemesini sürdürmeyi başaran az sayıda sektörden biri de otomotivdir. Türk otomotiv sektörünün uluslararası boyutta söz sahibi olduğu asla söylenemez. Ancak varlığını ve yükselişini, gerek dünya, gerek Avrupa Birliği bazında koruduğu gerçek bilgidir. Tabi ki, bu bilgi, hem tüketici hukuku, hem de ticaret hukuku kaynaklı ihtilafların doğacağına işarettir. Böylesine ihtilafların hallinde, bu derlemeden yardım alınıyor olması sevindiricidir.

Aslında hem teorik, hem de pratik bağlamda, hukuk “bir”dir. Otomobile, inşaata, madene, uzaya ve benzer konulara, “hukuk” tamlayanın eklenmesi, elbette yapaydır; sadece çalışma ve uzmanlaşma kolaylığı sağlamak amacıyladır. Diğer taraftan, böylesine parçadan bütüne yönelen inceleme metodu, hukukçu olmayan kişileri de cezbetmektedir.

Hukukçu olmayan kişilere anlayabildikleri oranda hukukî bilgi aktarmak, uzun vadede sosyal fayda üretebilir. Hukukun herkese adaletle uygulanması, özellikle hukukçulara ütopik gelebilir. Oysa hukukî bilgilerin hukukçu olmayanlara da iletilmesi, ilk etapta gereğinden fazla toplumsal sorgulamaya sebep olsa da, son kertede anılan ütopyanın gerçekleşmesine hizmet edebilir. Bu bakış açısında, övgü dolu mesajlarından ötürü, hukukçu olmayan sektör çalışanlarına teşekkür ederiz.

Nihayet, bu kitap Aristo yayınevinin ilk yayımlarındandı. Baskısı ivedilikle tükenen ilk göz ağrı kitabın, yayınevine uğurlu geldiği söylenebilir. Kitabın birinci ve ikinci baskılarında emeği bulunan herkese ve okuyucularımıza teşekkür ederiz.

Yrd. Doç. Dr. Özlem Tüzüner
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Medenî Hukuk Anabilim Dalı

Av. Hakan Tokbaş
Tüketici Hukuku Enstitüsü

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir